apikal-rezeksiyon.jpg

Apikal Rezeksiyon

Apikal Rezeksiyon, halk içerisinde bilinen ismiyle inatçı apse tedavisi olarak adlandırılmaktadır. Doktorların büyük bir bölümü ciddi bir diş eti rahatsızlığı olmasından dolayı hemen tedavi edilmesini önermektedir. Dentaxim İmplant Tedavi Merkezi olarak, bu yönde yüzlerce hastamızın rahatsızlıklardan kalıcı olarak kurtulmasına yardımcı olduk.

Bu yönde diğer doktorlar hemen apse gördüğü zaman dişi çekerler. Aslen bu doğru bir uygulama değildir! Öncelik olarak bir kanal tedavisi yapılır, daha sonrasında kesin çözüm alınmaz ise rezeksiyon işlemine geçilir. İnatçı kök apseleri, diş köküne dışarıdan yapılan müdahale ile beraber tedavi edilebilmektedir. Bu yönde çene kemiği üzerinden küçük bir pencere açılabilir ve apse akıtılır. Bu da zamanla dişin iyileşmesini sağlayacaktır. Kanal tedavinin yetersiz olduğu durumlarda ise Apikal Rezeksiyon için gerekli adımlar takip edilmelidir.

Apikal Rezeksiyon hangi durumlarda yapılmalıdır?

Apikal Rezeksiyon konusunu ele aldığımız zaman, hangi durumlar içerisinde yapılması gerektiğine değinelim. Bu hususta, hekimlerimizin sizler için uyguladığı adımlar şöyledir;

 • Kanal tedavisinde başarı elde edilmeyen durumlarda uygulanır. Kanalların tıkalı olması, inatçı enfeksiyonlar, kanal tedavisiyle beraber iyileşmeyen dişler, kök kanallarında ulaşılmayan durumlar gibi alanda tercih edilmektedir.

 • Hastanın çeşitli sebeplerle kanal tedavisi seanslarına uyamayacağı durumlarda tercih edilir.

 • Travma sonucu diş kökünün son üçlüsünde meydana gelen kırık parçaların çıkartılıp, dişin kurtarılacağı durumlarda tercih edilir.

 • Biopsi alınması gereken durumlarda tercih edilir.

 • Altında herhangi bir diş olmayan ve kökünde yer alan süt dişler için uygulanabilir.

Bunun dışında ise, Apikal Rezeksiyon yapılmaması gereken durumları da sıralıyoruz. Bu sayede hastanın bilinçli olmasıyla beraber, hekimlerinizi kontrol etme durumları söz konusu olabiliyor;

 • Sebebi anlaşılmayan kanal tedavisi başarısızlıkları!

 • Kök kanal tedavisi yapılacak ise öncelik her zaman kanal tedavisidir.

 • Kanal tedavisi ve Apikal Rezeksiyonun bir arada yapılması gibi durumlar!

 • Anatomik oluşumların konumlarına dikkat edilmeli!

 • Sistemik hastalıklar!

 • Diş kökünün kısa olması veya sallanması

Apikal Rezeksiyon nasıl yapılmalıdır?

Apikal Rezeksiyon yapılmadan önce, hastanın antiseptik bir gargara ile ağzını çalkalaması gerekmektedir. 1 gün içerisinde başlandığı zaman yaranın iyileşme süreci çok daha hızlı olacaktır. Aynı zamanda operasyon öncesi ağrı kesici içmesi, operasyon sonrasında oluşabilecek ağrıların daha az olmasına destekçi bir durumdur. Zira işleme başlanmadan evvel lokal anestezi ile uyuşturma işlemi yapılır. Kök ucunda yer alan iltihap akıtılır. Bu bakteri oluşumlarının tamamen giderilmesine önem sağlayan bir faktördür. Öncelik olarak kanal tedavisi tercih edilmeli, eğer sonuç alınmazsa alternatif yöntemlere başvurulmalıdır. Daha sonrasında diş eti yerine dikilir. 7 gün sonra da dikişler alınacaktır. Operasyon sonrasında ağrı, şişlik veya yüzde morluk gibi durumlar gayet olağandır. Apikal Rezeksiyon yapılan bir dişin dönemsel olarak kontrolleri yapılmalıdır. 3 ay ila 24 ay süreci arasında röntgen kontrolleri yapılır ve kök etrafında ki yeni kemik oluşumları izlenir.

Kliniğimiz…

İletişim Bilgileri

Dentaksim Kliniğimiz, Beyoğlunun göbeğinde yer almaktadır. The Marmara Hotelinin Yanındadır.


Acil İletişim

7/24 AKTİF
0212 249 08 84Ulaşım

7/24 Whatsapp Bilgi
0532 218 15 52
Takip Edin !

Haberler

Bizi İnstagram ve Twitter platformlarında takip edebilirsiniz.Tüm Hakları Dentaksim’e Aittir. 2017